Earl Banks Johnson 

World War II submarine veteran, Captain Johnson, was born on 7 Mar 1920. He served in the US Navy from 19 Jun 1942 until retirement on 1 Sep 1970. Captain Johnson died on the 29th of March of 1982 and is buried in the Jefferson Barracks National Cemetery. Captain Johnson was awarded the Bronze Star Medal  with Combat V during his naval service.

Naval Career highlights:

19 Jun 42: Graduated US Naval Academy class of 1943, commissioned in US Navy.

8 Nov 42: Participated in the invasion landing at Safi, French Morocco while aboard the USS Doran (DD634).

1943: Attended submarine school.

1943--1970:

  • Served on the submarines USS Permit (SS178), USS Odax (SS484), USS Greenfish (SS351), USS Tusk(SS426). Awarded the Bronze Star with V-Navy Unit Citation with 4 stars for service on USS Permit.
  • Staff of ComSubLant
  • Staff NROTC University of Mississippi
  • Served on USS Gudgeon (SS211)
  • Commanding Officer of USS TIRU (SS416)  from 27 Jun 1954 until 28 Jul 1956.
  • Staff ComSubLant
  • Commander Submarine Division Sixty-Three
  • Staff SacEur (Paris, France)
  • Commanding Officer of USS Salamonie (AO26) from 2 August  1964 until 23 July 1965.
  • Student Naval War College
  • Professor of Naval Science at University of Mississippi
1 Sep 70: Transferred to the Retired List

Civilian Career Highlights:

1970--1978: Professor of American Government and International Affairs at Jefferson College, Hillsboro, Mississippi.

Educational Highlights:
Graduate US Naval Academy
Naval War College
Master's Degree in International Relations, George Washington University

ßPREVIOUS PAGE